Przejdź do zawartości

Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży
Ilustracja
Data założenia

5 lipca 1996

Państwo

 Polska

Województwo

 podlaskie

Adres

ul. Studencka 19, 18-402 Łomża

Rektor

prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Roman Engler

Członkostwo

Krajowa Rada Uczelni Niepaństwowych, Federacja Izb Rolnych, Stowarzyszenie Biomasy, Łomżyńska Izba Przemysłowo-Handlowa, Agencja Rozwoju Regionalnego, Międzynarodowa Organizacja Rozwoju Regionalnego w Baptai.

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży”
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży”
Położenie na mapie Łomży
Mapa konturowa Łomży, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży”
Ziemia53°10′21,50″N 22°02′22,20″E/53,172639 22,039500
Strona internetowa

Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomżyuczelnia, utworzona w lipcu 1996 roku na podstawie ustawy z dnia 12.09.1990 o szkolnictwie wyższym. Nadzór sprawuje Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

WSA w Łomży

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Uczelnia została założona w 1996 roku jako Wyższa Szkoła Agrobiznesu. W rejestrze MEN została wpisana pod numerem 96. W dniu 5 lipca 1996 roku Centrum Edukacji i Agrobiznesu w Marianowie k. Łomży uzyskało zezwolenie Ministerstwa Edukacji Narodowej na utworzenie uczelni niepaństwowej pn. Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży z siedzibą w Marianowie k. Łomży. 24 lipca 1996 roku zarejestrowany został Statut Uczelni, zatwierdzony program nauczania i skład osobowy kadry naukowo-dydaktycznej.

Rektorem WSA został mianowany dr Roman Engler. Prorektorem został wybrany prof. dr hab. Mirosław Łaguna. 1 października 1996 roku studia w Wyższej Szkole Agrobiznesu rozpoczęło 268 osób. Siedzibę uczelni stanowił Zespół Szkól Rolniczych w Marianowie. W grudniu 1997 roku WSA otrzymała od władz miasta budynek, dawny biurowiec Łomżyńskich Zakładów Przemysłu Bawełnianego „Narew”. „W lutym 1998 roku nastąpiło oficjalne otwarcie nowej siedziby. Przecięcia wstęgi w auli dokonał przewodniczący Rady Uczelni Roman Jagieliński oraz Prezydent Miasta Łomża Jan Turkowski i Rektor WSA Roman Engler. W październiku 1998 roku na kierunku Rolnictwo zostały uruchomione studia dzienne. W roku 2000 Wyższa Szkoła Agrobiznesu uzyskała zezwolenie MEN na kształcenie w systemie wyższych studiów zawodowych na kierunku Informatyka. Odbyły się pierwsze egzaminy. Wyższa Szkoła Agrobiznesu rozpoczęła kształcenie w systemie studiów podyplomowych. W ofercie znalazły się kierunki: Rachunkowość, Informatyka, Marketing i Zarządzanie w Oświacie, Blokowe Nauczanie: Przyroda, Blokowe Nauczanie: Sztuka, Fundusze Europejskie. Szkoła ustawicznie rozszerzała własną bazę. Zakupiona została dawna hala produkcyjna ŁZPB „Narew”, którą zaadaptowano na nowoczesną salę audytoryjną dla ponad 250 osób. W sierpniu 2004 roku uczelnia zakupiła budynek mieszkalny o powierzchni 388 m² przy ulicy Bawełnianej nr 25 z przeznaczeniem na akademik. Do listopada 2008 roku na domy studenckie Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży zostały zaadaptowane 3 kolejne budynki, w których mieszka około 120 studentów. W grudniu 2008 roku oddana została do użytku sala sportowa z jedynym w Łomży kortem do gry w squash.

W 2013 roku w rankingu 12000 uczelni ze świata Wyższa Szkoła Agrobiznesu zajęła 42 miejsce od końca[1].

1 października 2022 uczelnia uzyskała obecną nazwę[2].

Oferta dydaktyczna

[edytuj | edytuj kod]

Uczelnia prowadzi kształcenie stacjonarne i niestacjonarne na kierunkach:

  • Bezpieczeństwo wewnętrzne (I i II stopnia)
  • Budownictwo (I stopnia)
  • Rolnictwo (I i II stopnia)
  • Towaroznawstwo (I stopnia)
  • Pielęgniarstwo (I i II stopnia)
  • Pedagogika (I stopnia).
  • Logistyka (I stopnia)

Uczelnia oferuje wiele różnych kierunków studiów podyplomowych, kursów, szkoleń oraz zajęcia w ramach Uniwersytetu Złotego Wieku.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]